O letu balónem

Zakoupíte-li si u nás let balónem, zažijete s námi níže popsané:

Zažijete nezapomenutelné okamžiky, vychutnáte si pohled na zem z ptačí perspektivy a odnesete si zážitek na celý život. Můžete se těšit na profesionální tým, který se postará o váš bezpečný, pohodlný a příjemný vyhlídkový let.

Před samotným letem se seznámíte s pilotem, posádkou a ostatními spolucestujícími, absolvujete krátkou instruktáž, během které se od vašeho pilota dozvíte, jak bude celý let probíhat. Poté se společně s pilotem a posádkou přesunete na místo startu balónu, kde posádka kompletně připraví balón k letu. Příprava včetně nafouknutí trvá asi 20 minut a můžete se na ní také podílet nebo si ji jen dokumentovat z povzdálí. Po přípravě a nafouknutí balónu již nic nebrání odstartování. Následuje vyhlídkový let v délce cca 1 hodiny, zakončený bezpečným přistáním, po kterém zažijete příjemný balonářský rituál – slavnostní křest, zakončený nezbytným přípitkem šampaňským a předáním pamětního listu. Po dopití poslední sklenky sektu a sbalení balónu vás odvezeme zpět na místo startu. Během kterékoliv fáze letu můžete fotit či natáčet.

Čas potřebný pro let balónem
Vyhlídkový let horkovzdušným balónem trvá cca 1 hodinu pokud není dohodnuto jinak. Pro celou akci je však třeba počítat se 2 až 3 hodinami času. Příprava balónu na startovní ploše trvá asi 20 minut a zhruba stejný čas zabere po přistání složení techniky. Určitou dobu také trvá návrat pasažérů a posádky z místa přistání zpět na místo startu.

Termíny letů balónem
Vyhlídkové lety balónem lze provádět celoročně v případě příznivých povětrnostních podmínek. Nejvíce letů se ovšem uskuteční od jara do podzimu, kdy je krajina nejmalebnější a počasí nejpříznivější. V letním období startujeme obvykle mezi 6. a 7. hodinou ranní, v podvečer pak vzlétáme mezi 18. a 19. hodinou s přistáním do západu slunce. Na jaře, v létě a na podzim se létání během dne vyhýbáme, neboť v okolním vzduchu působí tzv. termika, což je nepředvídatelné vzdušné proudění způsobující neovladatelnost balónu. V zimním období pak díky absenci termiky lze létat prakticky během celého dne.

Počasí potřebné pro let
Horkovzdušný balón má výrobcem stanovené podmínky, za kterých může létat. Není možné letět za deště, při větru silnějším než 5 m/s, při velké kupovité oblačnosti, při hrozící bouřce. I přes příznivou předpověď počasí, na základě které je let předem naplánován, může pilot těsně před startem let zrušit v souvislosti s aktuální povětrnostní situací, případně v souvislosti s hrozbou zhoršujícího se počasí během nadcházejícího letu.

Místa startů balónu
Pro lety v Brně a okolí, ale i jinde v rámci ČR máme na základě mnohaletých zkušeností vytipovaná vhodná místa pro start horkovzdušného balónu. Místo startu lze samozřejmě dohodnout i individuálně, podle přání pasažérů. Pro start balónu je nejvhodnější travnatá plocha, ale může být i jiná, bez vyššího porostu. Minimální volný prostor je 40 x 30 metrů. V blízkosti místa startu balónu by se nemělo vyskytovat pouliční osvětlení, nadzemní elektrické vedení, dále by zde neměly být stromy, keře a jiné překážky. Pokud se nejedná o veřejný prostor, je nutné mít povolení majitele pozemku.

Trasa letu a a přistání
Horkovzdušný balón letí po větru, proto pilot po dohodě s vámi zvolí místo startu tak, aby se samotný vyhlídkový let uskutečnil nad vámi vybranou lokalitou. Při plánování letu pilot po vyhodnocení meterologické situace předběžně volí také místo vhodné pro přistání, které pak následně upřesňuje v závěrečné části letu podle aktuálního vývoje povětrnostních podmínek a vhodného terénu. Po přistání odveze balón, posádku i pasažéry zpět na místo startu naše doprovodné vozidlo.

Oděv pro let balónem
Na let horkovzdušným balónem není nutný žádný zvláštní oděv, doporučujeme však sportovní obuv s pevnější podrážkou. V balónu vám nehrozí ani zima nebo přehřátí – zpravidla létáme do výšky 500 m nad zemí, kde je stejná teplota jako na zemi v místě startu.

Bezpečnost
Naši piloti jsou jedni z nejzkušenějších v České republice, dle počtu nalétaných hodin patří k české špičce. Každé místo v koši balónu je ze zákona pojištěno do výše 325.000 EUR/osoba a celý balón do výše 1.875.000 EUR  proti škodám na majetku třetích osob. O uskutečnění letu vždy rozhoduje pilot, a to především s ohledem na aktuální meteorologickou situaci.

Počet pasažérů v balónu
Nosnost balónu je dána především velikostí (objemem) obalu a venkovní teplotou. Naše pasažérské balóny mohou najednou přepravit maximálně 6 pasažérů v jednom pohodlném koši s dostatkem místa pro pasažéry i pilota. Pro větší soukromí nabízíme také let v menších koších – pro 4, 3 nebo 2 pasažéry a pilota.

Vystavení letenky
Chcete-li věnovat vašim blízkým nezapomenutelný dárek v podobě letu balónem, nabízíme letenky jako dárkový poukaz, který vám na požádání vystavíme. Obdarovaný si pak má možnost sám domluvt termín letu. Časová platnost letenky je neomezená a letenka je rovněž přenosná.