Nejčastější dotazy

1/ Jak dlouho let balónem trvá? 
Vlastní vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu. Pro celou akci je však třeba počítat se 2 až 4 hodinami času. Příprava balónu na startovní ploše trvá cca 20 minut a zhruba stejný čas zabere po přistání složení techniky, určitou dobu také trvá návrat pasažérů a posádky z místa přistání zpět na místo startu.

2/ Kdy se balónem létá?

SONY DSC

V letním období startujeme obvykle mezi 6. a 7. hodinou ranní po východu slunce a přistáváme do 9.00, v podvečer pak bývají starty mezi 18. a 19. hodinou s přistáním do západu slunce. Během dne se létání neprovozujeme, neboť v okolním vzduchu působí tzv. termika, což je nepředvídatelné nepravidelné vzdušné proudění způsobující neovladatelnost balónu.

3/ Za jakého počasí se může létat?
Balón má výrobcem stanovené podmínky, za kterých může létat. Nelétáme za deště, při větru silnějším než 5 m/s, při velké kupovité oblačnosti, při hrozící bouřce. Za příznivých podmínek jsme schopni provést jeden vzlet ráno a jeden v podvečer. I přes příznivou předpověď počasí, na základě které je let předem naplánován, může pilot těsně před startem let zrušit v souvislosti s aktuální povětrnostní situací, případně v souvislosti s hrozbou zhoršujícího se počasí během nadcházejícího letu.

4/ Odkud může balón startovat?

rozbaleni
Pro lety v Brně a okolí máme vytipovaná vlastní místa startu. Místo startu lze však dohodnout i individuálně, podle přání pasažérů. Nejlepší je pro tento účel travnatá plocha, ale může být i jiná, bez vyššího porostu. Minimální volný prostor je 40 x 30 metrů. Není vhodné, aby se v blízkosti vyskytovalo pouliční osvětlení, nadzemní elektrické vedení, stromy a jiné překážky. Pokud se nejedná o veřejný prostor, je nutné povolení majitele pozemku.

5/ Jak se dostane letící pasažér zpět?

souprava_ACB2
Balón letí po větru, zpět na místo startu či na jiné dohodnuté místo doveze po přistání a sbalení balónu pasažéry naše doprovodné vozidlo.

 

6/ Je nutný na let zvláštní oděv?
Není nutný žádný zvláštní oděv, doporučujeme však sportovní obuv s pevnější podrážkou. Nehrozí ani zima či přehřátí – zpravidla létáme do výšky 500 m nad zemí, kde je stejná teplota jako na zemi v místě startu.

7/ Jak je to s bezpečností?
Piloti naší společnosti jsou jedni z nejzkušenějších v České republice, dle počtu nalétaných hodin patří ke špičce. Každé místo v koši balónu je ze zákona pojištěno do výše 325.000 EUR a celý balón do výše 1.875.000 EUR proti škodám na majetku třetích osob. O uskutečnění letu rozhoduje vždy pilot, a to s důrazem na aktuální meteorologickou situaci na místě startu.

8/ Kolik lidí balón unese?
Nosnost balónu je dána především velikostí (objemem) obalu a venkovní teplotou. Naše pasažérské balóny mohou najednou přepravit 4 pasažéry v pohodlných koších s dostatkem místa pro pasažéry i pilota.